Роботодавцям дозволять читати переписки працівників: правда чи чутки?
На початку 2025 року стало відомо, що Мінекономіки готує зміни в Трудовому кодексі України. Насамперед реформи стосуються дозволу на перевірку листування і відеоспостереження співробітника на робочому місці.
Які нюанси?
Справді, стаття №31 проєкту Трудового кодексу України про «Моніторинг робочої кореспонденції працівника та інших даних» містить дозвіл на перевірку.
В документі зазначається:
«Роботодавець може здійснювати моніторинг робочої кореспонденції працівника та/або документів (файлів), створених на технічних (електронних) пристроях, що використовуються працівником для виконання трудових обов’язків».
Зазначається, що такі перевірки є крайньою формою контролю з боку роботодавця, коли керівник не бачить інших способів спостереження ефективності роботи підлеглого.
В проєкті наголошується, що роботодавець має обов’язково проінформувати співробітника заздалегідь про здійснення такої форми контролю. Також керівникові необхідно обґрунтувати причину застосування моніторингу.
Документ не уточнює, хто саме і за якою процедурою має встановити, що альтернативні способи відсутні.
Що стосується особистих переписок?
Проєкт містить застереження:
"Здійснення моніторингу робочої кореспонденції та/або документів (файлів), створених на технічних (електронних) пристроях, що використовуються працівником для виконання трудових обов’язків, не може порушувати право працівника на особисте і сімейне життя"
Тобто, роботодавець не може читати ваші особисті повідомлення, навіть якщо ви використовуєте робочий комп’ютер чи телефон.
Відеоспостереження на робочому місці
У документі також вказано, що роботодавець має право здійснювати відеоспостереження співробітника на його робочому місці.
Обмеження такі самі, як і в моніторингу листування, а саме:
-
Керівник має проінформувати про здійснення відеоспостереження та місцезнаходження камер.
-
Роботодавець повинен пояснити мотив спостереження та обґрунтувати неможливість інших форм контролю.
Робітники також матимуть переваги при здійсненні керівником відеозйомки:
На вимогу працівника роботодавець повинен надати необхідний фрагмент відеозапису, який може бути доказом порушення трудових прав або порушення роботодавцем трудового законодавства.
Тобто, роботодавець обов’язково має надати відеодокази правопорушення, якщо працівник вважає, що його права були порушені.
Загалом, положення про відеоспостереження в новому документі не є революційними. Камери відеоспостереження вже давно стали звичним явищем у багатьох офісах.
Але новий закон надає цьому процесу юридичне обґрунтування. Те, що раніше було загальноприйнятою практикою, тепер регулюється на законодавчому рівні, визначаючи права та обов’язки як роботодавців, так і працівників.