Роботодавцям дозволять читати переписки працівників: правда чи чутки?

На початку 2025 року стало відомо, що Мінекономіки готує зміни в Трудовому кодексі України. Насамперед реформи стосуються дозволу на перевірку листування і відеоспостереження співробітника на робочому місці.

 

Які нюанси?

 

Справді, стаття №31 проєкту Трудового кодексу України про «Моніторинг робочої кореспонденції працівника та інших даних» містить дозвіл на перевірку.

 

В документі зазначається: 

 

«Роботодавець може здійснювати моніторинг робочої кореспонденції працівника та/або документів (файлів), створених на технічних (електронних) пристроях, що використовуються працівником для виконання трудових обов’язків».

 

Зазначається, що такі перевірки є крайньою формою контролю з боку роботодавця, коли керівник не бачить інших способів спостереження ефективності роботи підлеглого.

 

В проєкті наголошується, що роботодавець має обов’язково проінформувати співробітника заздалегідь про здійснення такої форми контролю. Також керівникові необхідно обґрунтувати причину застосування моніторингу.

 

Документ не уточнює, хто саме і за якою процедурою має встановити, що альтернативні способи відсутні.


 

Що стосується особистих переписок?

 

Проєкт містить застереження:

 

"Здійснення моніторингу робочої кореспонденції та/або документів (файлів), створених на технічних (електронних) пристроях, що використовуються працівником для виконання трудових обов’язків, не може порушувати право працівника на особисте і сімейне життя" 

 

Тобто, роботодавець не може читати ваші особисті повідомлення, навіть якщо ви використовуєте робочий комп’ютер чи телефон.


 

Відеоспостереження на робочому місці

 

У документі також вказано, що роботодавець має право здійснювати відеоспостереження співробітника на його робочому місці.

 

Обмеження такі самі, як і в моніторингу листування, а саме:

  1. Керівник має проінформувати про здійснення відеоспостереження та місцезнаходження камер.

  2. Роботодавець повинен пояснити мотив спостереження та обґрунтувати неможливість інших форм контролю.

 

Робітники також матимуть переваги при здійсненні керівником відеозйомки:

 

На вимогу працівника роботодавець повинен надати необхідний фрагмент відеозапису, який може бути доказом порушення трудових прав або порушення роботодавцем трудового законодавства.

 

Тобто, роботодавець обов’язково має надати відеодокази правопорушення, якщо працівник вважає, що його права були порушені.


 

Загалом, положення про відеоспостереження в новому документі не є революційними. Камери відеоспостереження вже давно стали звичним явищем у багатьох офісах. 

 

Але новий закон надає цьому процесу юридичне обґрунтування. Те, що раніше було загальноприйнятою практикою, тепер регулюється на законодавчому рівні, визначаючи права та обов’язки як роботодавців, так і працівників.

 

Категорії новин

Нові новини у тебе на пошті

Останні додані підробітки

Інші послуги аніматорів

(не задано) - (не задано)

Веселий аніматор на дитяче свято ,

1000 грн

Шукаємо активного, веселого аніматора для проведення розважальної програми на день народження дитини (6 років). Програма вже частково продумана, але відкриті до ідей. Виступ відбуватиметься у квартирі, тож потрібна людина, яка може "запалити" дітей без гучної музики й шуму.

Детальніше
Прибирання після ремонту

(не задано) - (не задано)

Післяремонтне прибирання двокімнатної квартири,

1200 грн

Квартира після ремонту, потрібне повне прибирання: пил, плями на підлозі, залишки будматеріалів. Площа — близько 50 м², все інше вже встановлено. Шукаю людину з досвідом і власним приладдям.

Детальніше

Інші новини з цієї категорії

Шестиденний робочий тиждень: бути чи не бути?

Наприкінці 2022 року до Верховної Ради України буде внесено законопроєкт про те, щоб суттєво переписати діючий КЗпП. У його тексті між рядками зазначено збільшення робочого тижня до 6 днів.

ТОП-9 сфер, яким постійно потрібні співробітники

На українському ринку праці зараз непросто. Адже повномасштабна війна внесла свої корективи, які негативно впливають на економіку.

Ракетні обстріли, котрі викликали перебої з електроенергією призвели до зниження активності ринку праці

Листопад був дуже непростим не тільки для побуту простих людей, а й для економічної сфери (втім, як і останні 9 місяців).

У березні на ринку праці України зросла кількість вакансій та розмір зарплат

За останніми дослідженнями, проведеними Міністерством Зайнятості, у березні український ринок праці показав приріст на 14% стосовно лютого 2023 року та 20% до березня 2022 року.

Український бюджет втрачає 100 мільярдів гривень щороку через незареєстрованих працівників

Нещодавно Державна служба з праці та зайнятості опублікувала нові дані щодо ринку працевлаштування України.

В Україні зріс попит на робітничі спеціальності

Згідно з останніми даними, через воєнний час ринок праці України зазнає серйозних змін. Виявляється, що зараз у центрі уваги перебувають робітничі спеціальності.

Хто в IT сфері може отримувати понад 50000 грн щомісячно без спеціальної освіти?

Чи можна влаштуватися у сфері IT без технічної чи профільної освіти? Звичайно так! Головне, мати талант і бажання вчитися.

Нові закони для виходу на пенсію: хто може піти «на відпочинок» у 60 років, а хто — ні

Нещодавно в Україні змінилися правила виходу на пенсію. Тепер не кожен, хто досягнув віку 60 років, зможе вийти на пенсію.

Якщо у вас немає вищої освіти: хто може отримати в Україні від 30000 грн без диплома

Зарплата понад 30000 гривень — це багато навіть для людей, які закінчили університет, а то й декілька.